2652
2653

NOC (مرکز عملیات شبکه) چیست؟

NOC، مرکز یا مراکزی هستند که عملیات کنترل را انجام می دهند.

در واقع، NOC مسئول مانیتورینگ رویدادها یا شرایط خاص در شبکه است که ممکن است کارایی شبکه را کاهش داده و بنابراین نیاز به توجه ویژه ای دارند. برای مثال، مسئول مانیتورینگ قطع برق، هشدارهای ارتباطی، سرویس ها و مسائل دیگری است که می تواند در کارایی شبکه تاثیر بسزایی داشته باشند. همچنین NOC، مشکلات را آنالیز می کند، آنها را برطرف می سازد، با تکنسین سایت و دیگر NOC ها ارتباط برقرار می کند و مشکلات را ردیابی می کند و در صورت لزوم، مشکلات را به تکنسین مناسب ارجاع می دهد. مثلا زمانیکه پاور سرور از کار می افتد، یا کابل آن قطع می شود، NOC فرآیندهای فوری برای ارتباط با تکنسین برای برطرف ساختن آن دارد.

معمولا در NOC، دیواری از مانیتورهای مختلف برای نشان دادن جزئیات رویدادهای مهم وجود دارد و نیز گوشه ای از دیوار برای نشان دادن اخبار یا کانال های تلویزیون اختصاص می یابد تا تکنسین های مرکز عملیات شبکه، از رویدادهای اخیری که ممکن است تاثیری در شبکه یا سیستم ها داشته باشند، مطلع شوند. همچنین بر روی میز هر تکنسین، مانیتورهای مختلف برای نشان دادن تمام وقایع وجود دارد.

اغلب اوقات، NOC مشکلات را بصورت سلسله مراتبی برطرف می کنند بنابراین اگر مشکلی در یک بازه زمانی مشخصی برطرف نشد، برای تسریع بیشتر در حل آن، به سطح بعدی اطلاع داده می شود. بسیاری از NOC ها، چندین try دارند که سطح تجربه تکنسین NOC را نشان می دهد. یک تکنسیسن جدید به عنوان tries 1 شناخته می شود ولی تکنسینی که چندین سال سابقه دارد ممکن است سطح tries 3 یا tries 4 باشد.

ممکن است سازمان های بزرگ، برای مدیریت شبکه های مختلف یا برای ایجاد افزونگی (redundancy) دارای چندین NOC باشند یا تا زمانیکه یکی از مراکز از کار افتاد، مرکز دیگر بتواند به کار خود ادامه دهد.

پایش محیط زیست، شناسایی و اندازه‌گیری آلودگی‌های محیطی مبنای تصمیم‌گیری در مدیریت زیست‌محیطی است. ساماندهی اصولی جهت رفع مشکلات زیست‌محیطی واحدهای صنعتی و معدنی بدون اتکا بر اندازه‌گیری‌های مطمئن با کمک سیستم‌های نوین پایش ممکن نیست.

 برای داشتن یک مرکز کنترل شبکه موثر و کامل، نیاز به بررسی و ارزیابی دقیق وضعیت موجود شبکه شامل، انواع سیستم عامل، نرم افزارها، تجهیزات شبکه، توپولوژی دقیق, پهنای باند موجود, سرورها، نیازهای امنیتی در مجموعه، نحوه مدیریت تغییرات, امنیت و غیره می باشد.

ردیابی مشکلات

طراحی مناسب برای محافظت‌ شبکه

در تحلیل ریسک و طراحی امنیت، عمدتاً بر ارزشمندترین منابع سیستم IT (مانند سیستم‌های اجرا کننده یا پشتیبان وظایف کسب‌و‌کار در سازمان) تمرکز می‌گردد. با این وجود، محدوده محافظت نباید صرفا به ارزشمندترین منابع محدود شود. محافظت‌های طراحی شده باید با استفاده از تکنیک Island Hopping در مقابل حملات ایجاد شده، یک مانع مؤثر و کارآمد را ارائه نمایند. نحوه عملکرد تکنیک Island Hopping به صورت کسب دسترسی غیرمجاز به حوزه‌های حفاظتی ضعیف‌تری می‌باشد که از اهمیت کمتری برای سازمان برخوردار بوده و در نتیجه از این حوزه‌ها به عنوان مبنایی برای نفوذ به منابع ارزشمندتر و محافظت‌شده‌تر سیستم IT استفاده می‌شود.

امنیت

تجهیزات و سیستم‌های کامپیوتری ارائه دهنده‌ی سرویس‌ برای شبکه‌های خارجی (مانند اینترنت) باید برخلاف سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات شبکه داخلی، در حوزه‌های مختلفی (مانند De-Militarized Zone) قرار گیرند.

دستورالعمل

دستورالعمل حاضر تدوین و به بخش¬های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می گردد.

نظرات کاربران

عالی! پشتیبانی و مراقبت های ویژه

در زمینه تجهیزات ذخیره سازی (Storage)، سازمان ها با پیاده سازی SAN، امکانات ذخیره سازی را به جای اتصال مستقیم بر روی سرورها، به صورت مشترک بین سرورها مورد استفاده قرار می دهند و دیسک ها و فضاهای ذخیره سازی را به صورت یکجا، تجمیع می نمایند.

کارشناسان امنیت

- امنیت

عالی! پشتیبانی و حفاظت رایگان

کارآیی، در دسترس بودن و انعطاف پذیری از اصلی ترین مؤلفه هایی بوده، که سازمان را به سمت انتخاب SAN به جای DAS سوق می دهد.

کارایی

- بهینه سازی

همه ی توضیحات و خدمات عالی هستند

امروزه تجهیزات و ادوات زیادی در حوزه منابع ذخیره سازی، تولید و توسعه یافته اند. از این رو سازمان ها در جهت خریداری، طراحی و پیاده سازی تجهیزات ذخیره سازی، نیازمند آنالیز دقیقی از شرایط فعلی و همچنین میزان توسعه پذیری خود در آینده می باشند.

ذخیره سازی

- مدیر پروژه

دستورالعمل ها

دستورالعمل سیستم های مجوز انجام کار

به عبارت ساده تر پروانه کار برای ایمن سازی محیط کار از خطرات وحوادث می باشد.

دستورالعمل واکنش در شرایط اضطراری

سازمان های با ریسک بالا، به‌خصوص در زمینه حریق، نشت مواد سمی و گازهای قابل انفجار و غیره، لازم است همواره آمادگی کاملی در مواجه به شرایط اضطراری داشته باشد.

دستورالعمل تشکیل کمیته تخصصی انرژی

بمنظور ایجاد رویه ها و فضای مناسب جهت افزایش بهره‌وری انرژی و همچنین بهبود وضعیت و ارتقا شاخصهای عملکردی در ستاد تشکیل می‌گردد.